130k views
2 votes
A house cost $120,000 when it was purchased. The value of the house increases by 10% each year. What is the rate of growth each month?select the correct answer below.

A) 0.797%
B) 0.00797%
C) 0.833%
D) 0.00833%

2 Answers

2 votes

Answer:

0.797%

Explanation:

DO NOT PICK THE OTHER ANSWERS

A house cost $120,000 when it was purchased. The value of the house increases by 10% each-example-1
User Saad Ur Rehman
by
6.6k points
2 votes

Answer: C) 0.833%


Explanation:

Given: Cost price of house = $120,000

The rate of increase of its cost = 10%

Therefore, the increase amount of house per year =10% of $120,000


=(10)/(100)*120000=\$12,000

Now, the amount increase each month=
(12000)/(12)=\$1000

Let r be the rate of growth each month, then

r% of $120,000=1000


\Rightarrow(r)/(100)*120000=1000\\\Rightarrow\ r*1200=1000\\\Rightarrow\ r=(1000)/(1200)=0.833\%

User Mark Benningfield
by
7.5k points