233k views
3 votes
The earth's radius is  6.37× 106

m ; it rotates once every 24 hours.  What is its angular speed?
User AlexH
by
6.8k points

1 Answer

2 votes
The formula for angular speed is change in radians over time. Using the given value: angular velocity = 6370000/86400 = 73.73.
86400 seconds = 24 hours. Time has to be converted to seconds before calculation is done.
User AmooAti
by
6.9k points