125k views
5 votes
A ball rolls off a horizontal shelf a height h above the floor and takes 0.5s to hit. For the ball to take 1.0s to reach the floor the shelf's height above the floor would have to be___. A) 2h B)3h C) sqrt(2) h D)4h

User Indra
by
6.6k points

2 Answers

4 votes
distance in a minute=0.5 times 30=15 meters
distance in a second=15 divided by 60=0.25 meters per second
hope it helps


User KSFT
by
7.2k points
4 votes

Answer:

For the ball to take 1.0 s to reach the floor the shelf's height above the floor would have to be 4 h.

Step-by-step explanation:

According to second equation of motion, the height or the distance covered by an object is given by :


s=ut+(1)/(2)at^2

Since, the ball rolls so the initial vertical component of velocity will be equal to 0. From above equation it is clear that,


h\propto t^2

Let h be the height above the floor when the ball taken 0.5 s to hit. At 1 s the ball is H height above the floor.

So,
(h)/(H)=(kt_1^2)/(kt_2^2)


(h)/(H)=(0.5^2)/(1^2)

After solving, H = 4 h

Hence, for the ball to take 1.0 s to reach the floor the shelf's height above the floor would have to be 4 h.

User Shakle
by
7.5k points