124k views
2 votes
Which is a unit rate ???

1 ) $4 for a bucket of popcorn

2 ) $20 for 5 sandwhiches

3 ) $30 for 2 concert tickets

4 ) $100 for 6 games

User Nigel Shaw
by
7.4k points

1 Answer

3 votes
number 1 is a unit rate
User Furqan Kamani
by
8.2k points