menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Which is a unit rate ??? 1 ) $4 for a bucket of popcorn 2 ) $20 for 5 sandwhiches 3 ) $30 for 2 concert tickets 4 ) $100 for 6 games
asked
Jul 7, 2017
124k
views
2
votes
Which is a unit rate ???
1 ) $4 for a bucket of popcorn
2 ) $20 for 5 sandwhiches
3 ) $30 for 2 concert tickets
4 ) $100 for 6 games
Mathematics
middle-school
Nigel Shaw
asked
by
Nigel Shaw
7.4k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
3
votes
number 1 is a unit rate
Furqan Kamani
answered
Jul 14, 2017
by
Furqan Kamani
8.2k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Mar 24, 2024
106k
views
How many sandwhiches can we serve with one meatball recipe?
Largato
asked
Mar 24, 2024
by
Largato
7.6k
points
Health
high-school
1
answer
5
votes
106k
views
asked
Jun 20, 2024
196k
views
Bill's Roast Beef sells 9 times as many sandwhichesas Pete's Deli. The difference between their sales is 632 sandwhiches. How many sandwhiches did each sell
Michael Petch
asked
Jun 20, 2024
by
Michael Petch
8.4k
points
Mathematics
college
1
answer
1
vote
196k
views
asked
Oct 12, 2024
227k
views
Lucas wants to buy pork to roast cuban sandwhiches. The table below shows how much four local stores charge for different amount of the same type of pork. which store has the lowest price per pound for
Noquierouser
asked
Oct 12, 2024
by
Noquierouser
8.9k
points
Mathematics
high-school
1
answer
3
votes
227k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org