143k views
4 votes
A candle is 17 in. tall after burning for 3 hours. After 5 hours, it is 15 in. tall. Write a linear equation to model the relationship between heigh h of the candle and time t. Predict how tall the candle will be after 8 hours.

User Mhinz
by
6.9k points

2 Answers

3 votes
For the linear equation you have two points (3, 17) and (5, 15) so the equation is: h-17=(15-17)/(5-3)*(t-3), solve for h= -t+20.
For predicting, only replace t=8 into you equation (h= -t+20) and you will get h=-8+20=12
User Vkefallinos
by
6.2k points
0 votes

Let

x------> the time in hours

y------> the height in inches


A(3,17)\\B(5,15)

Step
1

Find the slope m of the linear equation between points A and B

we know that

The formula to calculate the slope between two points is equal to


m=((y2-y1))/((x2-x1))

substitutes the values


m=((15-17))/((5-3))


m=((-2))/((2))


m=-1

Step
2

Find the equation of the line

we know that

the equation of the line in the point-slope form is


y-y1=m*(x-x1)

we have


m=-1


A(3,17)

substitute in the equation


y-17=-1*(x-3)


y=-x+20 --------> this is the linear equation that model the relationship between height h of the candle and time t

Step
3

Find the height for
x=8 hours

substitute the value of x in the linear equation


y=-8+20


y=12\ inches

The height of the candle will be
12\ inches after
8\ hours