17.6k views
3 votes
Some irrigation systems spray water in a circular pattern. You can adjust the nozzle so it sprays in certain directions. The nozzle in the diagram is set so it does not spray the house. If the spray has a radius of 12 ft, what is the approximate length of the arc that the spray creates?

User Hal Eisen
by
7.0k points

1 Answer

3 votes
L - length of the arc;
Length of the arc is 3/4 of a circumference.
C = 2 r π = 2 * 3.14 * 12 = 75.36 ft
L = 75.36 * 0.75 = 56.52 ft
Answer:
The approximate length of the arc is 56.52 ft.
User Luis Jose
by
7.2k points