41.9k views
4 votes
The density of a sample of gasoline is .70g/cm.what is the mass of 1 liter of this gasoline

User Paracycle
by
7.6k points

1 Answer

5 votes
1 L = 1000 cm³

d = m / V

0.70 = m / 1000

m = 0.70 x 1000

m = 700 g
User Depling
by
7.0k points