89.7k views
1 vote
It costs $20 per hour to bowl and $3 for the shoes rental. Write an algebraic expression to represent the cost for n hours. How much does it cost to bowl for 1 hours?

User Secavfr
by
7.6k points

1 Answer

1 vote
(20n+3)
n = number of hours = 1
(20(1)+3) = 23
$23
User Hisa
by
9.2k points

No related questions found