65.1k views
4 votes
Starting with 1.5052g of BaCl2•2H2O and excessH2SO4, how many grams of BaSO4 can be formed?

User Exmaxx
by
6.9k points

2 Answers

6 votes

Answer: The mass of barium sulfate produced is 1.45 grams.

Step-by-step explanation:

To calculate the number of moles, we use the equation:


\text{Number of moles}=\frac{\text{Given mass}}{\text{Molar mass}} .....(1)

Given mass of
BaCl_2.2H_2O = 1.5052 g

Molar mass of
BaCl_2.2H_2O = 244.26 g/mol

Putting values in equation 1, we get:


\text{Moles of }BaCl_2.2H_2O=(1.5052g)/(244.26g/mol)=0.0062mol

The chemical equation for the reaction of barium chloride and sulfuric acid follows:


BaCl_2.2H_2O+H_2SO_4\rightarrow BaSO_4+2HCl+2H_2O

As, sulfuric acid is present in excess, it is considered as an excess reagent.

Thus,
BaCl_2.2H_2O is considered as a limiting reagent because it limits the formation of product

By Stoichiometry of the reaction:

1 mole of
BaCl_2.2H_2O produces 1 mole of barium sulfate

So, 0.0062 moles of
BaCl_2.2H_2O will produce =
(1)/(1)* 0.0062=0.0062 moles of barium sulfate

Now, calculating the mass of barium sulfate by using equation 1:

Molar mass of barium sulfate = 233.4 g/mol

Moles of barium sulfate = 0.0062 moles

Putting values in equation 1, we get:


0.0062mol=\frac{\text{Mass of barium sulfate}}{233.4g/mol}\\\\\text{Mass of barium sulfate}=(0.0062mol* 233.4g/mol)=1.45g

Hence, the mass of barium sulfate produced is 1.45 grams.

User Marcelog
by
7.7k points
5 votes
1.5052g BaCl2.2H2O => 1.5052g / 274.25 g/mol = 0.0054884 mol
=> 0.0054884 mol Ba
This means that at most 0.0054884 mol BaSO4 can form since Ba is the limiting reagent.
0.0054884 mol BaSO4 => 0.0054884 mol * 233.39 g/mol = 1.2809 g BaSO4
User Farhan Shah
by
7.2k points