menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
A wave with a period of 1⁄3 second has a frequency of A. 67 Hz. B. 33 Hz. C. 300 Hz. D. 3 Hz.
asked
Mar 12, 2017
162k
views
4
votes
A wave with a period of 1⁄3 second has a frequency of A. 67 Hz. B. 33 Hz. C. 300 Hz. D. 3 Hz.
Physics
high-school
Joann
asked
by
Joann
6.4k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
4
votes
Answer:
A wave with a period of 1⁄3 second has a frequency of D: 3Hz
Rsaxvc
answered
Mar 13, 2017
by
Rsaxvc
7.4k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
4
votes
A wave with a period of 1⁄3 second has a frequency of D. 3 Hz. To calculate this we will use the formula that represents the correlation between a frequency (f) and a time period (T): T = 1/f. Or: f = 1/T. The unit for the time period is second "s" while the unit for frequency is Hertz "Hz" (=1/s). We know that T = 1/3 s. That means that f = 1/(1/3s) = 3 1/s = 3 Hz.
AdorableVB
answered
Mar 18, 2017
by
AdorableVB
7.2k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
7.8m
questions
10.4m
answers
Other Questions
At sea level, water boils at 100 degrees celcius and methane boiled at -161 degrees celcius. Which of these substances has a stronger force of attraction between its particles? Explain your answer
Physical properties of minerals graphic organizer
What type of rock is the Haystack rock (igneous, Metamorphic, or Sedimentary)
what is a device that transforms thermal energy to mechanical energy
How many light sources do you know Pls list them
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org