157k views
2 votes
A granite monument has a volume of 25,365.4 cm3. The density of granite is 2.7 g/cm3. Use this information to calculate the mass of the monument to the nearest tenth.

User Katie H
by
6.4k points

2 Answers

1 vote

Answer:

68,486.6 g

Step-by-step explanation:

It's correct on EDG

User Cardoso
by
6.8k points
0 votes
As density = mass/volume

So

Mass = density *volume

Mass = 25,365.4 * 2.7 = 68,486.58 g

Mass of the granite monument to the nearest tenth = 68,485.6 g

User Jeevan Varughese
by
6.9k points