58.9k views
5 votes
vx = 20 m/s

, vy = 43 m/s . Find the vector's magnitude.
User Zillan
by
6.8k points

1 Answer

6 votes
The magnitude of a vector is calculated using Pythagoras Theorem
Magnitude² = x-component² + y-component²
Magnitude = √(20²+ 43²)
Magnitude = 47.4 m/s
User Atfergs
by
6.7k points