69.4k views
1 vote
Which bottle of grapefruit has the lower unit price 64oz at 3.97 or 48oz at $2.19

1 Answer

3 votes
64/64 = 1oz
3.97/64 = $0.062 per oz

48/48 = 1oz
2.19/64 = $0.034 per oz

Second option is cheaper.

User Anas Karkoukli
by
8.2k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories