Answer:
At t = 4 seconds the ball reach the ground again
Explanation:
The equation is given by h =-16t²+64t
We need to find when will the ball reach the ground again
When the ball reaches the ground again we have h = 0
That is
h =-16t²+64t = 0
t ( -16t+64 ) = 0
t = 0 or -16t + 64 = 0
t = 0 or t = 4
We are asked to find the second time, that is t = 4 seconds.
At t = 4 seconds the ball reach the ground again