menu
Qammunity
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Amy purchased 17 pencils and 18 pens for a fund-raiser at school and spent $61.50. Jocelyn purchased 10 pencils and 21 pens and spent $57. How much does each pencil cost?
asked
Nov 24, 2017
177k
views
4
votes
Amy purchased 17 pencils and 18 pens for a fund-raiser at school and spent $61.50. Jocelyn purchased 10 pencils and 21 pens and spent $57. How much does each pencil cost?
Mathematics
high-school
SamHennessy
asked
by
SamHennessy
8.6k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
5
votes
Write a equation system: 17x+18y=61.5
10x+21y=57
Where x is cost per each pencil purchased and y is cost of each pen purchased. So you have to solve this system and get x=1.5 and y=2
Fpietka
answered
Nov 27, 2017
by
Fpietka
7.7k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
3
votes
Each pencil costs $1.5, and each pen costs $2 Hope this helps
Hirabayashi Taro
answered
Nov 30, 2017
by
Hirabayashi Taro
8.0k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Jun 24, 2024
135k
views
Amy purchased 17 pencils and 18 pens for a fund-raiser at school and spent $61.50. jocelyn purchased 10 pencils and 21 pens and spent $57. how much does each pencil cost? (1 point) $2.00 $1.50 $1.25 $1.
Dmitry Stepanov
asked
Jun 24, 2024
by
Dmitry Stepanov
8.3k
points
Mathematics
high-school
1
answer
1
vote
135k
views
asked
Mar 5, 2016
157k
views
Amy purchased 17 pencils and 18 pens for a fund-raiser at school and spent $61.50. Jocelyn purchased 10 pencils and 21 pens and spent $57. How much does each pencil cost?
Bob Dylan
asked
Mar 5, 2016
by
Bob Dylan
8.7k
points
Mathematics
high-school
2
answers
4
votes
157k
views
asked
Feb 13, 2018
5.8k
views
Amy purchased 17 pencils and 18 pens for a fund-raiser at school and spent $61.50. Jocelyn purchased 10 pencils and 21 pens and spent $57. How much does each pencil cost?
Moneer Kamal
asked
Feb 13, 2018
by
Moneer Kamal
8.3k
points
Mathematics
high-school
1
answer
2
votes
5.8k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity