177k views
4 votes
Amy purchased 17 pencils and 18 pens for a fund-raiser at school and spent $61.50. Jocelyn purchased 10 pencils and 21 pens and spent $57. How much does each pencil cost?

2 Answers

5 votes
Write a equation system: 17x+18y=61.5
10x+21y=57
Where x is cost per each pencil purchased and y is cost of each pen purchased. So you have to solve this system and get x=1.5 and y=2
User Fpietka
by
7.7k points
3 votes
Each pencil costs $1.5, and each pen costs $2 Hope this helps
User Hirabayashi Taro
by
8.0k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories