104k views
1 vote
A 6-pack of candy bars costs $1.56. What is the unit price?

User Tunaranch
by
4.6k points

2 Answers

6 votes
0.38 per candy bar
you have to divide 1.56 by 6
User Resonance
by
6.3k points
11 votes

Answer:

0.38

Explanation:

divide 6 by 1.56

i hope it helps

User Kurru
by
5.5k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.