137k views
0 votes
Jenna bought 6 pounds of apples for $7.38. What is the unit price per pound of apples

2 Answers

4 votes
Easy, all you do is divide 7.38 by 6, and the answer is $1.23 per lb.
User Marcel Zebrowski
by
8.2k points
2 votes
738 ➗ 6 = 123 dividing
so it's 1.23
User Borja Tarraso
by
8.1k points

No related questions found