menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Robin purchased 3 1⁄2 ounces of whole wheat cereal for $1.40. What is the cost per ounce?
asked
Feb 18, 2017
162k
views
0
votes
Robin purchased 3 1⁄2 ounces of whole wheat cereal for $1.40. What is the cost per ounce?
Mathematics
middle-school
Ainsausti
asked
by
Ainsausti
8.7k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
1
vote
3 1/2 = 7/2 = 3.5
$1.4 / 3.5 = $ 0.4
I would cost 40 cents per ouce of cereal
Anil Jagtap
answered
Feb 19, 2017
by
Anil Jagtap
7.9k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
4
votes
the answer would be 0.4
Hanan Shteingart
answered
Feb 22, 2017
by
Hanan Shteingart
7.7k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Mar 10, 2017
218k
views
Robin purchased 3 1⁄2 ounces of whole wheat cereal for $1.40. What is the cost per ounce?
Artoonie
asked
Mar 10, 2017
by
Artoonie
7.5k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
2
votes
218k
views
asked
Oct 9, 2018
107k
views
Robin purchased 3 1⁄2 ounces of whole wheat cereal for $1.40. What is the cost per ounce
Umberto
asked
Oct 9, 2018
by
Umberto
8.6k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
4
votes
107k
views
asked
Dec 26, 2018
8.6k
views
Robin purchased 3 1⁄2 ounces of whole wheat cereal for $1.40. What is the cost per ounce
Dan Vinton
asked
Dec 26, 2018
by
Dan Vinton
7.6k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
3
votes
8.6k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org