162k views
0 votes
Robin purchased 3 1⁄2 ounces of whole wheat cereal for $1.40. What is the cost per ounce?

User Ainsausti
by
8.7k points

2 Answers

1 vote
3 1/2 = 7/2 = 3.5

$1.4 / 3.5 = $ 0.4

I would cost 40 cents per ouce of cereal

User Anil Jagtap
by
7.9k points
4 votes
the answer would be 0.4
User Hanan Shteingart
by
7.7k points

Related questions

2 answers
2 votes
218k views
2 answers
4 votes
107k views
1 answer
3 votes
8.6k views