menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
What is the unit price for a piece ofcheese if 1.24 pounds costs $11.25?a $0.11 per lbb $9.07 per lbc $12.49 per lbd $13.95 per lb
asked
Jul 11, 2017
148k
views
1
vote
What is the unit price for a piece ofcheese if 1.24 pounds costs $11.25?a $0.11 per lbb $9.07 per lbc $12.49 per lbd $13.95 per lb
Mathematics
high-school
Jeff Beck
asked
by
Jeff Beck
7.7k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
6
votes
$9.07 per pound
Divide the total price 11.25 by the price 1.24
Jokeman
answered
Jul 16, 2017
by
Jokeman
8.0k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
May 25, 2023
71.9k
views
1. A bakery sells small cakes that eachweigh 8.2 ounces. A customerbought 8 of the small cakes for aparty. What was the total weight ofthe 8 cakes?A 4.0 lbB 4.1 lbC 8.2 lbD 16.2 lb
Mrbillyocean
asked
May 25, 2023
by
Mrbillyocean
7.9k
points
Mathematics
college
1
answer
0
votes
71.9k
views
asked
Jul 17, 2023
16.0k
views
An object on the moon weighs about 0.17 of what it would weigh on earth.How much would a 185 pound astronaut weigh on the moon?A. 3. 145 lbB. 31.65 lbC. 30.35 lbD. 32.55 lbE. 31.45 lb
Marite
asked
Jul 17, 2023
by
Marite
7.9k
points
Mathematics
college
1
answer
0
votes
16.0k
views
asked
Jul 23, 2021
183k
views
How the Legislature finishes the Texas budget in just 140 days in the regular session. Include the roles of the Comptroller of Public Accounts, the LBB, and the committees of the Legislature which have
Dfsq
asked
Jul 23, 2021
by
Dfsq
7.1k
points
History
middle-school
1
answer
4
votes
183k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org