2.2k views
21 votes
A container was found in the home of the victim that contained 120 g of ethylene glycol in 550 g of liquid. How many drinks, each containing 100 g of this liquid, would a 85 kg victim need to consume to reach a toxic level of ethylene glycol

1 Answer

6 votes

Answer:

0.432 drinks are toxic

Step-by-step explanation:

The toxic dose of ethylene glycol is 0.1 mL per kg body weight (mL/kg). In grams (Density ethylene glycol = 1.11g/mL):

1.11g/mL * (0.1mL / kg) = 0.111g/kg

If the victim weighs 85kg, its letal dose is:

85kg * (0.111g/kg) = 9.435g of ethylene glycol

Using the concentration of ethylene glycol in the liquid:

9.435g of ethylene glycol * (550g liquid / 120g ethylene glycol) = 43.2g of liquid are toxic.

The drinks are:

43.2g of liquid * (1 drink / 100 g) =

0.432 drinks are toxic

User Ajaykumar Mistry
by
7.8k points