210k views
15 votes
Last week at a tax free sale, Ms. Kuhn bought 4 shirts for $15.95 each and 2 new belts

that cost $8.95 each. If she paid with a $100 bill, how much change did she receive?
$18.30
$75.10
$2490
$24.90

User Snowdream
by
6.6k points

1 Answer

3 votes

Answer:

$18.30

Step-by-step explanation:

The change is the amount left over after the selling price has been matched by the buyer.

Let us find the total cost of what of Ms. Kuhn bought;

For the shirt;

Cost = 4 shirts for $15.95 each = 4(15.95) = $63.8

2 new belts for $8.95 each = 2(8.95) = $17.9

Total cost = $63.8 + $17.9 = $81.7

The amount of change left = $100 - $81.7 = $18.3

User Klaus Johan
by
6.4k points