77.1k views
2 votes
Which is a better buy $2.90 for 5 bags of skittles or $4.56 for 8 bags of skittles

User Cmill
by
7.2k points

1 Answer

4 votes
it would be better to buy the 8 bags because each bag costs 0.57 and the 5 bags cost 0.58 u divide the cost into the number of bags.
User Kirill Cherepanov
by
8.8k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories