77.1k views
2 votes
Which is a better buy $2.90 for 5 bags of skittles or $4.56 for 8 bags of skittles

User Cmill
by
6.5k points

1 Answer

4 votes
it would be better to buy the 8 bags because each bag costs 0.57 and the 5 bags cost 0.58 u divide the cost into the number of bags.
User Kirill Cherepanov
by
8.7k points