185k views
3 votes
The cost of a set of 4 tires is $192. What is the unit rate for the cost of 1 tire? please give me an explained answer if you can.

2 Answers

3 votes
$48. 192 (total cost) divided by 4 (number of tires) equals 48.

Hope I answered your question.
User Joern Akkermann
by
7.4k points
3 votes
You would just do 192/4 and then you get your answer... which is $48
User Andrea Fiore
by
8.0k points

Related questions

asked Sep 16, 2021 216k views
Jnic asked Sep 16, 2021
by Jnic
8.6k points
2 answers
4 votes
216k views
1 answer
4 votes
184k views