menu
Qammunity
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
The cost of a set of 4 tires is $192. What is the unit rate for the cost of 1 tire? please give me an explained answer if you can.
asked
Nov 10, 2017
185k
views
3
votes
The cost of a set of 4 tires is $192. What is the unit rate for the cost of 1 tire? please give me an explained answer if you can.
Mathematics
middle-school
Ray Vernagus
asked
by
Ray Vernagus
8.0k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
3
votes
$48. 192 (total cost) divided by 4 (number of tires) equals 48.
Hope I answered your question.
Joern Akkermann
answered
Nov 12, 2017
by
Joern Akkermann
7.4k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
3
votes
You would just do 192/4 and then you get your answer... which is $48
Andrea Fiore
answered
Nov 17, 2017
by
Andrea Fiore
8.0k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Sep 16, 2021
216k
views
The cost of a set of 4 tires is $192. What is the cost per tire?
Jnic
asked
Sep 16, 2021
by
Jnic
8.6k
points
Mathematics
high-school
2
answers
4
votes
216k
views
asked
Apr 20, 2021
184k
views
The cost of a set of four tires is $192 what is the unit rate for the cost of one tire
Debiasej
asked
Apr 20, 2021
by
Debiasej
8.3k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
4
votes
184k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
What is .725 as a fraction
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
The cost of 5 similar digital cameras and 3 similar video cameras is 3213. Each video camera costs 4 times as much as each digital camera. John buys a digital camera and a video camera. How much does he
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity