30.9k views
4 votes
The equation gives the position s = f(t) of a body moving on a coordinate line (s in meters, t in seconds) s=-4+3 cos t Find the body's velocity at time t=pi/3 sec.

1 Answer

2 votes

6*cos(pi/4) + sin(pi/4) = 6*sqrt(2)/2 + sqrt(2)/2 = 7*sqrt(2)/2 = 3.5*sqrt(2
User Kingluo
by
6.2k points