200k views
4 votes
A shopper bought a 12 pound bag of oranges for 18.75. What is the unit price per ounce?

User AlbAtNf
by
7.8k points

1 Answer

1 vote
1 pound = 16 oz.
So we have a total of 12*16 = 192 oz.

192 / 18.75 = $10.24

User Burak Demircan
by
8.1k points

Related questions

1 answer
0 votes
25.3k views