Answer: Rate = 7.5 miles per hour
The cyclist will travel 37.5 miles in 5 hours.
Explanation:
Given : A cyclist rides his bike at a rate of 11 feet per second.
Also, 1 mile = 5280 feet.
Then, by Unitary method ,

1 hour = 3600 seconds
Then,

Then,

i.e. Distance covered in 1 hour = 7.5 miles
Then, the distance covered in 5 hours will be :

Hence, the cyclist will travel 37.5 miles in 5 hours.