menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Marco paid $36.89 for 8.6 gallons of gas. What is the price of 1 gallon of gas?
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
Marco paid $36.89 for 8.6 gallons of gas. What is the price of 1 gallon of gas?
asked
Jul 11, 2015
143k
views
1
vote
Marco paid $36.89 for 8.6 gallons of gas.
What is the price of 1 gallon of gas?
Mathematics
middle-school
Mehdok
asked
by
Mehdok
8.8k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
0
votes
Because 8.6 gallons of gas is $36.89, therefore one gallon of gas is 36.89/8.6
which is about 4.29.
The answer is $4.29/ 1 gallon of gas
Ravichandra Vydhya
answered
Jul 16, 2015
by
Ravichandra Vydhya
8.0k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org