143k views
1 vote
Marco paid $36.89 for 8.6 gallons of gas.
What is the price of 1 gallon of gas?

User Mehdok
by
7.8k points

1 Answer

0 votes
Because 8.6 gallons of gas is $36.89, therefore one gallon of gas is 36.89/8.6
which is about 4.29.
The answer is $4.29/ 1 gallon of gas
User Ravichandra Vydhya
by
7.1k points