menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Sandra bought 4 pounds of sweet potatoes for $5.92.what is the cost per pound of the sweet potatoes?
asked
Dec 13, 2017
223k
views
3
votes
Sandra bought 4 pounds of sweet potatoes for $5.92.what is the cost per pound of the sweet potatoes?
Mathematics
middle-school
Mufri A
asked
by
Mufri A
8.1k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
7
votes
1.48 per pound.Because 5.92/4=1.48 1.48*4=5.92
Sorry if its wrong
Joshnuss
answered
Dec 15, 2017
by
Joshnuss
7.9k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
5
votes
$1.48 per pound
Just divide 5.92 and 4 and you'll get the rate(per pound)
Sergi Almar
answered
Dec 19, 2017
by
Sergi Almar
8.6k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Apr 27, 2020
150k
views
Sandra bought 5 pounds of sweet potatoes for $7.25. What is the cost per pound of the sweet potatoes?
Fabian Schmengler
asked
Apr 27, 2020
by
Fabian Schmengler
8.1k
points
Mathematics
high-school
2
answers
2
votes
150k
views
asked
May 8, 2021
39.3k
views
Sandra brought 3 pounds of sweet potatoes for $4.41. What is the cost per pound of the sweet potatoes.
Majkl
asked
May 8, 2021
by
Majkl
8.0k
points
Mathematics
high-school
2
answers
4
votes
39.3k
views
asked
Nov 25, 2021
722
views
Sandra bought 3 pounds of sweet potatoes for $4.50. What is the cost per pound of the sweet potatoes?
DJK
asked
Nov 25, 2021
by
DJK
8.6k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
4
votes
722
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org