31.5k views
2 votes
Which is better to buy, 3 pounds for $8.31 or 5 pounds for $12.95? Explain

2 Answers

1 vote
it better to buy 3 pounds  cause if you dont want to spend a lot of money you would buy the cheaper one
User Stephany
by
7.9k points
3 votes
3 pounds for $8.31 because not only is it cheaper but you can buy more packages for less... Meaning if you were to buy 2 of the 3 pound packages than it would come out to about 17 dollars where as if you were to buy 2 of the 5 pound packages it would come out to about 25 dollars...

User Jake Braun
by
7.6k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.