61.2k views
5 votes
a large tub of popcorn costs 3.80 and holds 200g a regular tub of popcorn costs 3.50 and holds 175g ,which is better value for money?

User Adam Obeng
by
8.2k points

2 Answers

4 votes
200g because it's only 30 p more for an extra 25g
User MarkWalczak
by
8.9k points
2 votes
175 grams is your answer I divided both of them.
User Emelin
by
7.4k points

Related questions

asked Jun 3, 2024 152k views
Zfy asked Jun 3, 2024
by Zfy
7.9k points
1 answer
2 votes
152k views
1 answer
5 votes
143k views