220k views
4 votes
During the month of February, fabulous feet shoe mart sold 48 pairs of red loafers. After an ad campaign to boost sales, they sold 60 pairs on March. Find the percent of increase in sales.

User Laquita
by
7.4k points

2 Answers

3 votes
think it increased by 12 %
User Karolis Kajenas
by
6.8k points
5 votes
Sales went from 48 pairs to 60 pairs: total change = 60 - 48 = 12 percentage change = 12 / 48 = 0.25 = 0.25*100% = 25% Answer: 25%
User Arshovon
by
7.1k points