menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Janice bought 4oranges for $3.40.what is the unit price
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
Janice bought 4oranges for $3.40.what is the unit price
asked
Jun 14, 2015
218k
views
1
vote
Janice bought 4oranges for $3.40.what is the unit price
Mathematics
middle-school
Lifely
asked
by
Lifely
7.7k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
3
votes
well 4/$3.40 = 1/?
3.40÷4=0.85
so 85 cents for one orange because it was $3.40 for 4 oranges so divide it and younhet the answer
Ronnette
answered
Jun 15, 2015
by
Ronnette
7.6k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
3
votes
You have to divide 3.40/4 and the unit price will be 0.85
Brahim
answered
Jun 21, 2015
by
Brahim
8.0k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Aug 11, 2020
63.5k
views
Salim bought 31/4kg oranges,151/2kg pineapples and 103/4kg bananas. Find the total weight of fruits. If he used 23/4oranges ,121/4kg pineapples and 61/2kg bananas to make juice in a day then find the weight
Rinat Mukhamedgaliev
asked
Aug 11, 2020
by
Rinat Mukhamedgaliev
8.7k
points
Mathematics
high-school
1
answer
0
votes
63.5k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org