218k views
1 vote
Janice bought 4oranges for $3.40.what is the unit price

User Lifely
by
7.7k points

2 Answers

3 votes
well 4/$3.40 = 1/?
3.40÷4=0.85
so 85 cents for one orange because it was $3.40 for 4 oranges so divide it and younhet the answer
User Ronnette
by
7.6k points
3 votes
You have to divide 3.40/4 and the unit price will be 0.85
User Brahim
by
8.0k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories