menu
Qammunity
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Janice bought 4oranges for $3.40.what is the unit price
asked
Jun 14, 2015
218k
views
1
vote
Janice bought 4oranges for $3.40.what is the unit price
Mathematics
middle-school
Lifely
asked
by
Lifely
7.7k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
3
votes
well 4/$3.40 = 1/?
3.40÷4=0.85
so 85 cents for one orange because it was $3.40 for 4 oranges so divide it and younhet the answer
Ronnette
answered
Jun 15, 2015
by
Ronnette
7.6k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
3
votes
You have to divide 3.40/4 and the unit price will be 0.85
Brahim
answered
Jun 21, 2015
by
Brahim
8.0k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Aug 11, 2020
63.5k
views
Salim bought 31/4kg oranges,151/2kg pineapples and 103/4kg bananas. Find the total weight of fruits. If he used 23/4oranges ,121/4kg pineapples and 61/2kg bananas to make juice in a day then find the weight
Rinat Mukhamedgaliev
asked
Aug 11, 2020
by
Rinat Mukhamedgaliev
8.7k
points
Mathematics
high-school
1
answer
0
votes
63.5k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity