menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
What is the unit rate $140 for 18ft
asked
Aug 14, 2015
102k
views
2
votes
What is the unit rate
$140 for 18ft
Mathematics
middle-school
John Keyes
asked
by
John Keyes
7.6k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
7
votes
you have an equation:18ft=$140. To find the unit rate for ft, divide both by 18:/18ft= $140/18= $7.78/1ft.
Lydia Van Dyke
answered
Aug 21, 2015
by
Lydia Van Dyke
8.7k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Nov 8, 2016
182k
views
What is the unit rate for $140 for 18ft squared
Gunjan Khanwilkar
asked
Nov 8, 2016
by
Gunjan Khanwilkar
7.7k
points
Mathematics
high-school
2
answers
0
votes
182k
views
asked
Nov 5, 2017
135k
views
$140 for 18ft squared=?????
Donghwan Kim
asked
Nov 5, 2017
by
Donghwan Kim
8.5k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
5
votes
135k
views
asked
Jul 16, 2021
189k
views
Math Questions!!! Please help if you see this!! For #'s 1-2 find each unit rate and round to the nearest hundredth if necessary 1.) $140 for 18ft^{2} 2.) 14 lb for $2.99 For #'s 3-4 circle the better deal
Basel
asked
Jul 16, 2021
by
Basel
7.5k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
5
votes
189k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org