menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Solve questions 1,2,3,4 plz plz
asked
Jan 16, 2017
30.8k
views
4
votes
Solve questions 1,2,3,4 plz plz
Mathematics
middle-school
Erik Fischer
asked
by
Erik Fischer
7.6k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
1
vote
1) =total seats =32560
give away tickets=4500
amount of each ticket=$9.50 each
to get the remaining ticket you subtract give away tickets from total seats
=32560-4500 =28060
remaining tickets are=28060
so you multiply remaining tickets by the amount they sold each of the tickets
=28060×$9.50 =$266570
so the answer is $266570
2) paperback book is sold for = 25¢ each
hardcover book is sold for=$1.25 each
total number of the paperback book = 54
total number of the hardcover book =163
so you need to multiply paperback book by the amount it sold each and you still do the to hardcover book
=25¢×54=$13.5
=$1.25×163=$203.75
then we add the the total together =
=$203.75+$13.5= $217.25
so the answer is $217.25
3)$14.50 per hour if she works for 35hours
she gains extra $1.5per hour if she works 48 hours
we are going to subtract 35 hours from 48 hours to get the extra time she worked
=48-35= 13
so we multiply 13 by $1.5 =$19.5
so we multiply 14.50by 35= $507.5
so we add = $507.5+$19.5= $527
so the answer is $527
4) airfare is $398.60
her room is $115.70 per night ×2
cab =$40
add up =$398.60+$231.4+$40=$670.00
so the answer is $670.00
I hope this helps you
HunterLion
answered
Jan 20, 2017
by
HunterLion
7.5k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
8.6m
questions
11.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org