menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Another company offers a rate of $0.05 per minute. how would you find the unit rate per hour?
asked
Dec 9, 2017
107k
views
1
vote
Another company offers a rate of $0.05 per minute. how would you find the unit rate per hour?
Mathematics
middle-school
Nubkadiya
asked
by
Nubkadiya
7.9k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
7
votes
if the rate is 0.05 per minute, and there is 60 minutes in an hour....
0.05 (60) = 30....the rate would be $ 30 for 60 minutes.
so the unite rate per hour is : $ 30 per hr
Federico Elles
answered
Dec 15, 2017
by
Federico Elles
8.2k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
The cost of 5 similar digital cameras and 3 similar video cameras is 3213. Each video camera costs 4 times as much as each digital camera. John buys a digital camera and a video camera. How much does he
Estimate 49% of 162. Use mental math to calculate 49% of 162. ???
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org