107k views
1 vote
Another company offers a rate of $0.05 per minute. how would you find the unit rate per hour?

User Nubkadiya
by
7.9k points

1 Answer

7 votes
if the rate is 0.05 per minute, and there is 60 minutes in an hour....
0.05 (60) = 30....the rate would be $ 30 for 60 minutes.
so the unite rate per hour is : $ 30 per hr
User Federico Elles
by
8.2k points

No related questions found