58.4k views
2 votes
1 hour = 3, 600 seconds and 1 mile = 5, 280 feet make a conjecture about how you could convert a speed of 15 miles per hour to feet per second . Then cover.

User Geof
by
7.3k points

1 Answer

5 votes

1\ h=3600\ s\\ 1m=5280ft\\\\ 15(miles)/(hour)=15*(5280ft)/(3600s)=22(feet)/(mile)\\\\ Solution\ is \ 22(feet)/(mile).
User Byouness
by
7.1k points