111k views
24 votes
Which soap deal has the lowest price per ounce?

$5.50 for 13.0 oz

$5.75 for 14.0 oz

$3.45 for 3.5 oz

$5.25 for 12.0 oz

User Medalib
by
4.9k points

1 Answer

9 votes
It’s option two

Explanation: Divide the price by the ounces and option is to w lowest answer.
User Swazimodo
by
5.4k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.