117k views
1 vote
The double number line below shows the prices for a certain number of jars of peanut butter at a store. which statement correctly gives and explains the price of 9 jars of peanut butter

User Kym
by
7.3k points

1 Answer

1 vote

Answer:

The price of 9 jars of peanut butter is $36

Explanation:

see the attached figure to better understand the problem

Looking at the double number line we have that

For 4 jars of peanut butter the price is $16

so

using proportion

Find out the price of 9 jars of peanut butter

Let

x ----> the price of 9 jars of peanut butter


(16)/(4)(\$)/(jars)=(x)/(9)(\$)/(jars)\\\\x=16(9)/4\\\\x=\$36

therefore

The price of 9 jars of peanut butter is $36

The double number line below shows the prices for a certain number of jars of peanut-example-1
User Greg Low
by
7.6k points