Answer:
The price of 9 jars of peanut butter is $36
Explanation:
see the attached figure to better understand the problem
Looking at the double number line we have that
For 4 jars of peanut butter the price is $16
so
using proportion
Find out the price of 9 jars of peanut butter
Let
x ----> the price of 9 jars of peanut butter

therefore
The price of 9 jars of peanut butter is $36