60.9k views
5 votes
One brand of popcorn cost $2.00 for 1 pound 9 ounces and the second brand costs $2.10 for 1 pound 14 ounces. Which is a better buy and why?

Hint : 16 ounces = 1 pound

User Ifau
by
7.5k points

1 Answer

4 votes
Let's divide and see how much the popcorn cost per ounce, then we can see which is the better priced brand.

first brand: 16 ounces + 9 ounces = 25 ounces

$2.00/25ounces = $0.08

second brand: 16 ounces + 14 ounces = 30 ounces

$2.10/30ounces = $0.07

So, since $0.08 is less than $0.07, the second brand is the better buy.
User Tom Bates
by
8.2k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories