Answer: 1.9 m/s
Step-by-step explanation:
1) Data:
height, y = 0
range, x = 0.77m
angle, α = 45°
question, horizontal velocity, Vox = ?
2) Physical principles and formulas
Projectile motion.

3) Solution


Factor
![0=t[V_0sin(45)-gt/2]](https://img.qammunity.org/2017/formulas/physics/high-school/oxkbjfq1cwitfyje393fj98ytkncvcyuvg.png)
Discard t = 0 and solve for the other factor:
![gt/2=V_0sin(45)\\ \\ V_0= gt/(2sin(45))=9.81[0.77/V_(0)cos(45)]/[2sin(45)]\\ \\ V_0^2=9.81[0.77/(2cos(45)sin(45)=9.81[0.77/sin(90)]=7.55\\ \\ V_0}=√(7.55) =2.8](https://img.qammunity.org/2017/formulas/physics/high-school/oij223abdpaic4moe4ihaw1gihe6sut8o5.png)
Find Vx:
![Vx=V_(0x)=V_(0)cos(45)=2.75(√(2) /2]=1.9](https://img.qammunity.org/2017/formulas/physics/high-school/ncvvylax8mfgbo5hki8vtjxd8tbccs9bhw.png)
Vx = 1.9m/s ← answer