107k views
4 votes
the cost of gasoline is $2.70 per gallon. write the unit rate as a ratio. then write an equal ratio to find the cost of 5 gallons.

1 Answer

2 votes
will cost $13.05 for 5 gallons
User Safa Ozturk
by
7.2k points