135k views
5 votes
Find the unit price if 7 pounds of sugar sells for $2.50

2 Answers

0 votes
2.50 divide by 7= .36 cents for each pound
4 votes

Answer: 36 cents

Step-by-step explanation: Unit price means the cost per unit which in this case is the cost per pound of sugar.

Since we know that it costs $2.50 for 7 pounds of sugar, to find the cost for 1 pound of sugar, we need to divide 7 into $2.50 or just 2.50 ÷ 7.

2.50 ÷ 7 = 0.357142857 which we can round up to 36 cents.

Therefore, the unit price is 36 cents per pound of sugar.

User Andrew Dennison
by
9.4k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.