226k views
2 votes
A man standing on a on 3.4 m tall latter is leaning at 0=70° against a wall.

Part A) what is the highest point on the ladder?

Part B) if the man has 2036.3 J of gravitational potential energy what is the mass of the man?

Show your work

A man standing on a on 3.4 m tall latter is leaning at 0=70° against a wall. Part-example-1
User Hun
by
7.9k points

1 Answer

6 votes

Answer:

h = 3.19m

Step-by-step explanation:

This system has a shape of a rectangular triangle.

So : sin(Θ) = the ladder height / h

sin(Θ) x the ladder height = h

sin(70) x 3.4 = h

h = 3.19m

User Mwilkerson
by
7.6k points