207k views
3 votes
An unknown metal is dropped into 127 grams of water. The temperature of the water has been raised from 25 degrees C to 28 degrees C. Using the specific heat of water , determine the amount of heat gained by the water.

2 Answers

1 vote
 the correct answer should be 25 degrees  times the exponent of 28 
User Techtheatre
by
7.0k points
4 votes

Step-by-step explanation:

Relation between heat energy, specific heat and temperature change is as follows.

Q =
m * C * \Delta T

where, Q or q = heat energy

m = mass

C = specific heat = 4.186
J/g^(o)C


\Delta T = change in temperature =
(28 - 25)^(o)C =
3^(o)C

Now, putting the given values into the above formula as follows.

Q =
m * C * \Delta T

=
127 g * 4.186 J/g^(o)C * 3^(o)C

= 1594.86 J

or, = 1.59 kJ (as 1 kJ = 1000 J)

Therefore, we can conclude that the amount of heat gained by the water is 1.59 kJ.

User JanRavn
by
7.3k points