118k views
3 votes
A car enters an interstate highway 20 mi north of a city. The car travels north at an average speed of 58 mph. Which equation models the car’s distance d from the city after traveling for h hours?

A. 20 d = h + 58
B. d= 58 h + 20
C. d= 20 h + 58
D. 58 = 20 h + d

User Pravprab
by
6.7k points

2 Answers

4 votes

Answer:

Option B is correct


d =58h + 20

Explanation:

Using slope intercept form:

The equation of line is given by:


y = mx+c

where, m is the slope and c is the initial value.

As per the statement:

Here, d represents the distance and h represents the time in hours.

A car enters an interstate highway 20 mi north of a city.

⇒d(0)=c = 20 mi

It is also given that:

The car travels north at an average speed of 58 mph

In 1 hour = 58 mi

then

in h hour = 58 h

⇒ m = 58 h

Substitute the given value in slope-intercept form we have;


d =58h + 20

therefore, an equation models the car’s distance d from the city after traveling for h hours is,
d =58h + 20

User Rachael Tatman
by
6.7k points
4 votes
Distance formula is: d = v * t ( t = h ) and we also have 20 miles at the start.
Answer:
B ) d = 58 h + 20
Thank you.
User Sendoa
by
7.3k points