Upward:
v = v o - g t
0 m/s = 15 m/s - 9.81 m/s² · t
15 m/s = 9.81 m/s² · t
t = 15 m/s : 9.81 m/s²
t 1 = 1.53 s
h = v o · t - g t² / 2 + 2 m
h = 22.95 m - (9.81 m/s² · 2.3409 s²) / 2 + 2 m
h = 11.475 m + 2 m = 13.475 m
Downward:
13.475 m = 9.81 · t² / 2
t = √(13.475 · 2 ) / 9.81
t 2 = 1.66 s
t = t 1 + t 2 = 1.53 s + 1.66 s = 3.19 s
Answer: The ball is 3.16 seconds in the air before it hits the ground.