44.5k views
4 votes
Find the unit rate with the second given unit in the denominator.

$67.50 for 9 pizzas

A.$15/pizza

B.7.50pizza/$


C.15pizza/$


D.$7.50/pizza

1 Answer

1 vote
If 9 pizzas cost $67.50 that means that 1 pizza costs 67.50/9 = $7.5

Answer A is incorrect because of false prize of pizza.

B isn't correct because 1 pizza cost $7,5 and not 7,5 pizzas cost $1

C isn't answer because of both reasons from answer A and answer B

D is the answer because it says that you need to pay $7.5 per pizza.
User Vkurchatkin
by
8.2k points