195k views
2 votes
The density (mass divided by volume) of pure water

is 1.00 g/cm3 that of whole blood is 1.05 g/cm3 and the density of seawater is 1.03 g/cm3.What is the mass of 3.00L of pure water?What is the mass of 3.00L of whole blood?What is the mass of 3.00L of seawater?

User Dhanush
by
7.0k points

2 Answers

7 votes

Final answer:

The mass of 3.00 L of pure water is 3.00 kg. The mass of 3.00 L of whole blood is 3.15 kg. The mass of 3.00 L of seawater is 3.09 kg.

Step-by-step explanation:

To calculate the mass of a substance, you need to multiply its density by its volume.

For pure water, the density is 1.00 g/cm³. So, the mass of 3.00 L of pure water would be:

Mass = Density x Volume

Mass = 1.00 g/cm³ x 3000 cm³ = 3000 g = 3.00 kg

Similarly, you can calculate the mass of 3.00 L of whole blood and seawater using their respective densities:

For whole blood, the density is 1.05 g/cm³. So, the mass of 3.00 L of whole blood would be: Mass = 1.05 g/cm³ x 3000 cm³ = 3150 g = 3.15 kg

For seawater, the density is 1.03 g/cm³. So, the mass of 3.00 L of seawater would be: Mass = 1.03 g/cm³ x 3000 cm³ = 3090 g = 3.09 kg

User Amin Eshaq
by
6.7k points
4 votes
all you need to now is that 1L = 1000
cm^(3)

so
Mass of 3.00L of pure water = 3000
cm^(3)*1.03g/
cm^(3) = 3090g

Mass of 3.00L of whole blood = 3000
cm^(3)*1.05g/
cm^(3) = 3150g

Mass of 3.00L of seawater = 3000
cm^(3)*1.00g/
cm^(3) = 3000g


User Justin Dominic
by
7.0k points