142k views
2 votes
A 5 pound bag of dog food costs $8.65 . what is the unit price?

User EnterML
by
7.6k points

2 Answers

6 votes
Answer would be 1.73
Because 8.65 divided by 5 = 1.73 hope this helps :)
User Didjit
by
8.3k points
3 votes
So it would be $8.65/ 5lbs. And divide the top and the bottom by 5 and you get $1.73/ 1 lbs. I hope this helps!
User Yoel Nunez
by
7.5k points

No related questions found