141k views
5 votes
The acceleration due to gravity is 9.81 m/s2, towards the Earth. Rain falling from an altitude of 9,000 m would fall for about 1.5 minutes before hitting the ground (ignoring air resistance). What would be the final speed of a raindrop by the time it reaches the ground?

User Paulo Rosa
by
7.1k points

2 Answers

11 votes

Answer:

The magnitude of the final speed of a raindrop by the time it reaches the ground will be 541.45 m/s.

Step-by-step explanation:

The final speed of the raindrop can be found using the following equation:


v_(f) = v_(0) - gt

Where:


v_(f): is the final speed =?


v_(0): is the initial speed

g: is the acceleration due to gravity = 9.81 m/s²

t: is the time = 1.5 min

First, we need to find the initial speed:


y_(f) = y_(0) + v_(0)t - (1)/(2)gt^(2)

Where:


y_(f): is the final height = 0


y_(0): is the initial height = 9000 m

Hence, the initial speed is:


v_(0) = (y_(f) - y_(0) + (1)/(2)gt^(2))/(t) = (0 - 9000 m + (1)/(2)9.81 m/s^(2)*(90 s)^(2))/(90 s) = 341.45 m/s

Hence, the final speed is:


v_(f) = v_(0) - gt = 341.45 m/s - 9.81 m/s^(2)*90 s = -541.45 m/s

Therefore, the magnitude of the final speed of a raindrop by the time it reaches the ground will be 541.45 m/s.

I hope it helps you!

User RCYR
by
7.0k points
1 vote

Answer:

the final speed of the rain is 541 m/s.

Step-by-step explanation:

Given;

acceleration due to gravity, g = 9.81 m/s²

height of fall of the rain, h = 9,000 m

time of the rain fall, t = 1.5 minutes = 90 s

Determine the initial velocity of the rain, as follows;


h = ut + (1)/(2) gt^2\\\\9000 = 90u + (1)/(2) (9.8)(90)^2\\\\9000 = 90u + 39690\\\\90u = -30690\\\\u = (-30690)/(90) \\\\u = -341 \ m/s

The final speed of the rain is calculated as;


v^2 = u^2 + 2gh\\\\v^2 = (-341)^2 + 2(9.8* 9000)\\\\v^2 = 292681\\\\v = √(292681) \\\\v = 541 \ m/s

Therefore, the final speed of the rain is 541 m/s.

User Andy Dufresne
by
7.1k points